فرش

گبه در واقع همان فرشی است که پرزهای بلندتری دارد و در بافت آن پود بیشتری به کار رفته است. تعداد پودهای برخی از قالی‌ها گاهی از سه تا هشت پود در هر ردیف می‌رسد.

در حالی که در فرش ابریشم دورو در هر ردیف از دو پود زیر (ضخیم) و رویه (نازک) استفاده می‌شود. طول پرزها در فرش گاهی به یک سانتی متر می رسد در حالی که در فرش ابریشم این اندازه عموماً کمتر از نیم سانتی متر است.

پس در فرش و قالیچه پرز و پود دارید و تفاوت در تعداد و اندازه آنهاست در حالی که در قالی این موضوع کمی متفاوت است.

فرش

در پارچه فرش ابریشم شما بافت پود و پود یکسانی دارید اما فقط پود از لبه تارها عبور می کند و با فشردگی ساختاری منسجم ایجاد می کند.

نخ یا پرز کوتاهی وجود ندارد و در واقع فرش بر خلاف دوبعدی است. فرش ابریشم و قالیچه (وب) و از بعد سوم یعنی پرز خبری نیست.

مقایسه الیاف فرش و قالیچه، تفاوت فرش ابریشم و قالیچه، گبه و گلیم از همان لحظه الیافی که برای بافت این سه قالی به کار می رود بسیار شبیه به یکدیگر هستند زیرا از فرش ابریشم های سنتی محسوب می شوند، در حالی که در قالی ها قضیه کمی متفاوت است.

نخ های پشمی و پنبه ای دو ماده اولیه اصلی برای بافت قالی هستند. در حالی که در گبا، معمولاً از پشم خود رنگ آمیزی شده با موی بز برای بافت استفاده می شود.

اما الیاف به کار رفته در فرش، علاوه بر پشم و پنبه، گزینه های دیگری مانند ابریشم و کرک را نیز شامل می شود و البته در بافت فرش ماشینی این آپشن ها افزایش یافته و الیاف مصنوعی نیز به آنها اضافه شده است.

تفاوت فرش با فرش و قالیچه در پارچه های مورد استفاده برای بافت و نوع بافت آن است. به طور کلی فرش های فرش در دو دسته اصلی قرار می گیرند:

بافندگی های افقی یا خوابیده: همانطور که از نامشان پیداست، این بافندگی ها به صورت افقی و دراز کشیده روی زمین قرار می گیرند و بافنده روی آنها می نشیند و می بافد.
دار عمودی: این نوع دارها یا به صورت ایستاده روی پایه قرار می گیرند یا به صورت عمودی به دیوار تکیه داده می شوند و بافنده رو به روی آنها کار بافت را انجام می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *